Üniversiteye Yeni Başlayanlara Öneriler

Kişilik Tipinizi Öğrenmek İster misiniz?
23 Nisan 2019
Siyah Noktalardan Kurtulmanın Yolları
23 Nisan 2019

Özellikle başka bir şehirde Üniversiteye Başlayan Öğrencilerin Dikkat Etmesi Gerekenler…


Verimli, eğlenceli ve güzel anılarla dolu bir üniversite hayatı, gençler tarafından yaşanılmalıdır. Dozunda yaşanılan gençlik, hem gelecek adına umut vaad edecek, hem de hayattan alınan hazzı artırarak bireylere yaşama sevinci katacaktır.

İlk olarak bahsedilmesi gereken, eğer gittiğiniz şehirde hiç arkadaşınız yoksa, yeni arkadaşlar edinebilmek amacıyla özel ya da devlet yurtlarında kalma durumudur. Bu şekilde, aynı yatakhane ya da odada kalan gençlerin, ilerleyen dönemde birbirlerini daha iyi anlayabildikleri ve ikili ilişkilerde daha anlayışlı olabildikleri, bilinen bir gerçektir. Bu sayede edinilen iyi arkadaşlıklar, üniversitenin ikinci ya da üçüncü sınıfından itibaren yeşerecek olan ev arkadaşlıklarına da temel oluşturabilmektedir.

Üniversite yaşamının olmazsa olmazı olan üniversite öğrenci kulüpleri ise, öğrencilere pek çok alternatif vakit geçirme ve kabiliyet kazanma fırsatı sunar. Tiyatro ile ilgilenen öğrenciler tiyatro kulübü ile çalışmalar yapabilir, satranç oynamayı sevenler ise satranç kulübüne katılım gösterebilir. Bu tür öğrenci kulüplerinin yanında, bölümlere özel olan, “endüstri mühendisliği kulübü” gibi topluluklara katılmak ve bu kulüplerle sempozyum, seminer tarzı etkinlikler gerçekleştirebilmek de seçenekler arasındadır.

Dersleri geçebilmek adına en kritik adım olan, “sınıfın çalışkan öğrencileri ile iyi geçinme” kuralı da, genellikle sınav haftaları işleyeceği için, bu hususa da dikkat edilmeli ve bu tip arkadaşlar iyi bellenmelidir. Eve çıkacak öğrenciler için, üniversiteye ve diğer ihtiyaç duyulan merkezlere yürüme mesafesinde olan evlerin tercih edilmesi, ikinci el eşyacılardan, spot dükkanlarından ya da mezun olup gidecek öğrencilerden uygun fiyata ev eşyaları alınabilmesi de önerilmektedir.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir