Türk öğrenciler Uzay İstasyonu Tasarladı

Milli Eğitim Bakanlığı Harekete Geçti
13 Şubat 2019
En Huzurlu 10 Ülke
13 Şubat 2019

En büyük hayalleri uzaya gidebilmek olan 10 başarılı Türk öğrenci, NASA Uzay Merkezi’nde eğitim aldılar. Şimdi ise yapay yer çekimli bir uzay istasyonu prototipi tasarladılar.

Yaşları 8 ile 14 arasında değişen ve farklı okullarda okuyan o öğrenciler geçtiğimiz yaz Houston’daki NASA Uzay Merkezi’nde eğitime katıldılar.

Roket yapan öğrenciler, merkezdeki çalışmaları yakından takip ettiler.

Öğrenciler, astronotların uzayda karşılaştığı en büyük sorunu çözmek için çalışıyorlar. Proje kapsamında, yapay yer çekimli bir uzay istasyonu prototipi tasarlandı.

En büyük sorunun yer çekimsiz ortam olduğunu dile getiren Proje Sorumlusu Demet Erim, “O yüzden de bir yapay yerçekimi oluşturabilirsek, astronotların tüm sorunlarını ortadan kaldırırız dediler. Şimdi NASA’ya sunmak üzere bu proje üzerinde çalışıyorlar.” dedi.

Ortaokul ve lise öğrencilerinden oluşan ekip, NASA’daki danışmanları ile bir video konferans gerçekleştirdi ve projelerini anlattı.

Uzay görevleri için robotlar tasarlıyorlar.

Geleceğin astronotları, uzay görevlerinde kullanılması için robotlar da tasarlıyor.

Projeleriyle ulusal ve uluslararası bilim yarışmalarına katılacak bu ekibin en büyük hedefi, astronot olmak ve Türkiye’nin uzay projelerinde görev almak.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir