Midye Dolmanın Faydaları

Meğer Karaciğeri Bitiriyormuş
20 Mart 2019
Işıkla Kaldırmanın Yolu Bulundu
20 Mart 2019

Son zamanların en gözde atıştırmalığı olan midye dolmanın birçok yararının yanında zararları da bulunuyor. Yerken bunları farkına varıp yemek en doğru tercih olacaktır.

Kıyı şehirlerinde üretimi fazla olan midye dolmanın faydaları ve zararları nelerdir? Midye dolmayı ne kadar yemeliyiz? İşte sağlıklı ve hijyenik ortamlarda hazırlandığında faydası artan midye dolmanın faydaları ve vücuda etkileri…

MİDYENİN FAYDALARI

Midye Dolma Protein Bakımından Zengindir

Midyede vücuda yararlı olan bol miktarda aminoasit ve protein bulunur. Hücre sağlığı için protein ihtiyacının karşılanması gerekir. 1 tabak mide tüketildiği zaman vücut yaklaşık olarak 18 gr protein alır.

Selenyum ve Magnezyum Açısından Zengindir

Haşlanmış olarak servis edilen midyenin içerisinde selenyum ve manganez bulunur. Manganez kan şekerini dengeler ve kan pıhtılaşmasının önüne geçer.
Bol Miktarda A Vitamini Barındırır

Midye kontrollü bir şekilde tüketildiği takdirde vücuda A Vitamini katkısında bulunur. A vitamini göz sağlığı açısından ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi açısından oldukça önemlidir.

Cilt Sağlığına İyi Gelir

İçerdiği omega 3 yağları cilt sağlığı açısından oldukça önemlidir. Çinko sedef hastalığı ve egzamaya iyi geldiği bilinen midye aralıklarla tüketilmesi gereken bir besindir.

Trioid Bezlerine İyi Gelir

Selenyum yönünden zengin olduğu için troid bezlerinin düzenli çalışmasını sağlar.

MİDYE DOLMA ZAYIFLATIR MI?

İçerdiği yüksek iyot sayesinde yağ yakımını kolaylaştırır.

-Midye kemik sağlığını korur,

-Kan dolaşımına destek olur.

-Eklem ağrılarını hafifletir.

-Kalp sağlığını korur.

-Kansızlığa iyi gelir.

B-12 VE C VİTAMİNİ YÖNÜNDEN ZENGİNDİR

Aşırıya kaçılmadan tüketilen midye vücudun ihtiyaç duyduğu birçok vitamin gereksinimini sağlar. En çok da B-12 ve C vitamini yönünden zengindir. Ruhsal ve zihinsel yönden iyileşme sağlayan B-12 aynı zamanda sinir hücrelerine fayda sağlar ve vücudun demir ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olur.

Midye de bulunan C vitamini ise bağ dokularının ve dokuların korunmasına, tendonların daha dayanıklı olmasına ve ağız sağlığının korunmasına yardımcı olur. Buharda pişirilmiş midye erkeklerin günlük C vitamini ihtiyacının %26sını, kadınların ise günlük tüketilmesi gereken C vitamininin %31 ini karşılar.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir