Malatya Halk Oyunları

Malatya’da Sünnet Ve Kirvelik Gelenekleri
16 Nisan 2019
Tuzsuz Şampuan Ne İşe Yarar?
16 Nisan 2019

Malatya şehrimiz halay bölgesinde yer alır. Fakat, halay dışında oyunlara da rastlanmaktadır. Bu diğer illerde yapılan kültür alışverişi sonucu oyun çeşitleri artış göstermiştir.

Halaylar, davul-zurna eşliğinde oynanır. Yörede halay çekmeye “Dillan Çekme” denilmektedir. Beş kişiyle oynanan halayın başını çeken oyuncuya “halay başı” sonundaki oyuncuya “Pöççü” denilmektedir. Her ikisi de elinde mendil bulundurur.

Çalgı olarak; davul, zurna, kaval başta olmak üzere bağlama, cümbüş ve darbuka gibi aletler çalınmaktadır. Arapgir ilçesinde klarnet daha yaygın olmaktadır. Diğer taraftan halayların yanı sıra toplu oynanan ve törensel bir karakter arz eden semahlar vardır. Malatya ve çevresinde Hızır Semahı, Bozok Semahı, Demdem Semahı, Arguvan Semahı, Kırat Semahı oynanmaktadır. Kına havası olarak bilinen “Yüksek Ayvanlarda Bülbüller Öter” türküsü genç kızlar ve kadınlar tarafından kına yakılırken oynanır.

Malatya’da oynanan oyunlarda giysiler bu yöreyi tamamen yansıtmaz. İlçeler arasında değişik giysilere rastlanır. Genellikle halk oyunlarında, erkekler başlarına “Küm” denilen ak işlemeli “Papak” takarlar, fakat, çoğu zaman oyunlarda erkeklerin başı açıktır.Bayanlarda başta “Küllük” adı verilen etrafı altın liralarla çevrili fes, fesin üstüne “Pusu” takılır. En üstü ise dolak, ya da yazma bağlanır. “Şalvar”, “Üç etek” ve üç eteğin üzerine bernavile denilen önlük giyilmektedir. Bele sarılan renkli şalın kenarına beyaz ve kırmızı renkli mendil takılır. Ayakta ise nakışlı çorap ve siyah renkli yemeni bulunur.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir