Malatya Abdurrahman Erzincan-i Cami ve Külliyesi

Malatya Fırat Nehri
13 Şubat 2019
Kolay Öğrenme
13 Şubat 2019

Modern camii mimarisi örneklerinden birisi olan Abdurrahman-ı Erzincani Camii Malatya Darende ilçesinde yer alıyor.Tamamı kesme taştan yapılmış olan cami Malatya’da kesinlikle gezilmesi gereken yerler arasında.

Abdurrahman Erzincani, Yıldırım Bayezit zamanında yaşamış ve büyük hizmetler yapmıştır. 1432 yıllında vefat etmiştir. Onun adına cami ve külliye yaptırılmıştır. Cami ve külliye İslam şartlarına uygun ve dikkat çekici bir mimari ile inşa edilmiştir. 1960 yıllında restore edilerek günümüze kadar sağlam bir şekilde ulaşmıştır.

Caminin yapı şekli Peygamberimiz’in otağını, minaresi de sancağını sembolize etmektedir. Camii ve Külliye, doğuyu batıya bağlayan D 300 karayolu üzerinde bulunması münasebeti ile tüm yolculara hizmet vermektedir. Külliyeye ek olarak üç katlı bir Yatılı Kız Kuran Kursu da yapılmış ve Darende Müftülüğünün kontrolüne verilmiştir.

1960’lı yıllarda inşâ edilen Külliye, Modern Cami Mimarisi örneklerinden biri olarak bazı üniversitelerimizde ders olarak okutulmaktadır. 

 

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir