Tiyatro bizim besin kaynağımız

Tiyatro bizim besin kaynağımız

Oyuncu Kerem Alışık, tiyatronun kendisi için önemine dikkati çekerek, "Biz tiyatroyla nefes alan insanlarız. Besin kaynağımız burası. Bundan da büyük bir mutluluk duyuyoruz. İnşallah seyircimize de beğendiririz." dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • Morgan Freeman'ın rolünü Kerem Alışık canlandıracak
  • Kerem Alışık'ı ağlatan sahne

 

Başrollerinde Morgan Freeman ile Tim Robbins'in yer aldığı 1994 yapımı "Esaretin Bedeli" filminin aynı adlı tiyatro uyarlaması 15 Aralık'ta sahnelenecek. Çolpan İlhan ve Sadri Alışık Tiyatrosu tarafından izleyiciye sunulan eserin prömiyeri Zorlu PSM'de gerçekleşecek. Eserde Red karakterini canlandıran Kerem Alışık, provaların ardından yaptığı açıklamada, film ile tiyatro dili arasında ayrım olduğuna dikkati çekerek, "Yaratıcı ekip elinden geleni yaptı. Seyirciye o büyülü atmosferi izletebilmek ve yüreğine dokunabilmek için çaba sarf ettik. Sonuçta her vakit nihayet sözü izleyici söyler" diye konuştu.

 

"GÜZELLİĞİ OLDUĞU GİBİ RİSKLİ DE"

Alışık, kült filmlerin tiyatroya uyarlanmasının kendi içinde bir güzelliği olduğu kadar, riskli de olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi: "Onun için de içimizde biraz fazlaca heyecan mevcut. Ama başarmak için risk de almak lazım, cesaret etmek, sevmek ve çalışmak kadar. Biz de bunca senedir gözümüzü karartarak bunu yapan bir tiyatro topluluğuyuz. Bu sene de tekrar iddialı bir oyunla seyircimizin karşısına çıkacağız. Oyuncu arkadaşlarım İştar ve Kaan ile bunun heyecanını, karakterin içimizde, hücrelerimize hakim olma çabasını yaşıyoruz. Belki de bu işleri bu heyecan için yapıyoruz." Morgan Freeman'ın rol aldığı 1994 yapımı filmin IMDb puanı: 9,3 Canlandırdığı Red'in sessiz biri olduğunu ve ömrünün üçte ikisini hapishanede geçirdiğini söyleyen Alışık, "Bir gün hapishaneye diğer bir adam, Andy gelir. Umut dolu, umudu önüne koymuş bir adamdır. Red, umudu arkasına almış, umutla ilgisini kesmiş bir adam. Umutlu ve umutsuz iki adamın çatışması, çarpışması var. Genel anlamda da umut ve umutsuzluğun mücadelesinin, sonunda doğal 'Umut, iyi bir şeydir. İyi şeyler asla ölmez ve kazanır.' sonucu çıkıyor. Red'in buradaki fonksiyonu bu." ifadelerini kullandı.

 

"SEYİRCİ DE TİYATRONUN BİR PARÇASI"

Kerem Alışık, tiyatro yapmanın zorluğuna işaret ederek, şöyle devam etti: "Özel tiyatroların güçlerinin belli bir ölçüde olduğunu düşünürsek, böyle prodüksiyonlu oyunları, sinematografik tiyatroya hizmet eden oyunları sahnelemek, biraz cesaret, biraz sevmek ve biraz da yüreğini taşın altına koymaktan geçiyor. Bunu yapabiliyoruz ve bunun için uğraşıyoruz. 'Guguk Kuşu' ile başladı. 'Frankeştayn' ile devam etti. Bu üçlemenin nihayet halkası da Esaretin Bedeli. Bu bir beşleme de olabilir. Bunu devam ettirebiliriz de." Bir yandan yeni proje arayışlarının devam ettiğini kaydeden Alışık, "Biz tiyatroyla nefes alan insanlarız. Besin kaynağımız burası. Bundan da büyük bir mutluluk duyuyoruz. İnşallah seyircimize de beğendiririz" diye konuştu. Oyuncu Alışık, sanat yapmaya çalıştıklarını vurgulayarak, tiyatro seyircisinin de oyunun bir parçası olduğunu, seyircisiz tiyatro oynamanın anlamlı olmadığını sözlerine ekledi. Son dönemde tiyatro salonlarının hep dolu olduğunu kaydeden Alışık, oyunlara gösterilen ilginin ve artan rağbetin kendilerini çok heyecanlandırdığını söyledi. Kerem Alışık, maddi bir kazanç beklentisi içinde olmadığının altını çizerek, "Her sene tiyatro yapabilmek bizim için bir kazançtır. Biz yatlar, katlar, sefahatlar beklentisi içinde değiliz. Biz her sene seyirciye farklı oyunlarla, böyle prodüksiyonlarla bu döngüyü devam ettirebilsek, bu bizim için yeterli. Bunun dışında çok bir düşüncemiz ya da isteğimiz yok, emin olun" dedi. Esaretin Bedeli bütün zamanların en iyi filmi olarak kabul ediliyor. Alışık, sinema ve tiyatro için verilen her emeğin ve yapılan her işin başın üzerinde taşınmaya değer olduğunu aktardı.

 

"KENDİ SENTEZİMİZİ YAPTIK"

Oyunda "Andy" karakterini canlandıran Kaan Taşaner de güç işlerle uğraşmayı sevdiğini ifade ederek, "Becerebilecek misiniz, yapabilir misiniz, gibi kaygılarla insanlar meşgul olursa, o vakit hiçbir şey yapamayız. Bildiğimiz yolda gitmeye devam etmemiz lazım. Biz de bu yola çıktık." ifadelerini kullandı. Taşaner, Red ile Andy'nin birbiri için önemine değinerek, "Red olmadan Andy, Andy olmadan da Red olamazdı. Bu zaten galiba kara beyazın bütünlük sağladığının bir kanıtı gibi. Aslında biz bu diyaloglardan aslında bütünü ortaya çıkarmış olacağız. Oyun bittiğinde de onun ne olduğunu göreceğiz." dedi. "Müdür Stammas"ı canlandıran İştar Gökseven ise Stefan King'in bir hikayesinden yola çıkarak evvel filminin ardından tiyatro oyununun yapıldığını aktararak, "Biz de hem filmden hem de tiyatrosundan birer parça alarak, kendi sentezimizle bir şeyler yapmaya çalıştık. Yönetmenimiz Şakir (Gürzumar) de bu işe baş yordu. İnşallah biz de iyi bir şeyler yapmaya çalıştık." değerlendirmesinde bulundu.

 

ESARETİN BEDELİ'NİN KONUSU

"Andy Dufresne, masum olduğunu iddia etmesine rağmen, karısını ve sevgilisini öldürmesi sonucu Shawshank hapishanesinde iki defa müebbet hapse çarptırılır. Uzun yıllarını hapishanede geçirmiş eski bir mahkum olan Red ile aralarında kuvvetli bir dostluk kurulur. Red, Andy'nin hapishane şartlarında çabucak pes edeceğini düşünse de Andy bu konuda çok dirençlidir. Shawshank'taki her türlü acıya karşı hayata bağlı ve her vakit umutludur. Bu durumuyla etrafındaki mahkumları da etkileyen Andy, onları parmaklıklar arkasında bile hür bir hayat olabileceğine inandırır. Andy Dufresne, sabrın, bilginin zekanın ve umudun bütün zorlukların üstesinden gelinebileceğinin kanıtıdır belki de." Yönetmenliğini Şakir Gürzumar'ın üstlendiği eserde, 25 oyuncu rol alacak.

Tiyatro bizim besin kaynağımız içeriği, 20 Haziran 2019 tarihinde, Andy, Esaretin Bedeli, Frankeştayn, Kerem Alışık, kültür sanat, organ Freeman, Red, sinematografik, Tiyatro etiketleri ile Malatya.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha