Malatya Tohma Kanyonu

İçerisinde bulunan rafting alanları yanı sıra pek çok hastalığa şifa olan Kudret Havuzu ile ziyaretçi sayısını her geçen gün arttırmayı başaran kanyon Malatya’nın Darende ilçesinde bulunuyor. Tohma...

Malatya Tohma Kanyonu

İçerisinde bulunan rafting alanları yanı sıra pek çok hastalığa şifa olan Kudret Havuzu ile ziyaretçi sayısını her geçen gün arttırmayı başaran kanyon Malatya’nın Darende ilçesinde bulunuyor.

Tohma Kanyonu Hakkında Genel Bilgiler

Tohma Çayı’nın her iki tarafında bulunan dik kayalıklar, sarp bir vadiyi ve Tohma Kanyonu’nu oluşturmaktadır. Kanyonun yamacındaki kayalar oyularak, Somuncu Baba Camisi’nin bulunduğu kısma, kanallar ile su getirilmiştir Somuncu Baba Camii ve Taş Köprü arasındaki kısımda bulunan kanyonun popülaritesi yapılan yatırımlarla daha da artmıştır.

Tohma Kanyonu Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Ziyaretçilerin kanyona girişte bir ücret ödemelerine gerek yok. Hatta içeride bulunan piknik alanları ve mangal alanları içinde bir ücret alınmamaktadır.  Ayrıca ziyaret içinde herhangi bir zaman kısıtlaması bulunmuyor. Tesis içerisinde bulunan Lokanta ve Restoranlarda geç saatlere kadar hizmet vermektedirler.

Kanyonda Yapılabilecek Aktiviteler

Piknik & Mangal: Belediye tarafında kanyon içerisinde piknik ve mangal alanları yapılmıştır. Bu alanları kullanmak da ücretsizdir. Hazırlıksız geldiyseniz de üzülmeyin kanyon içerisinde pek çok restoran ve lokanta bulunmakta. Buradan size uygun olanı tercih edebilirsiniz. Rafting: En çok tercih edilen aktivite rafting. İçeride bu hizmeti veren acenteler bulunuyor. Kaydınızı yaptırıp sıranın size gelmesini bekliyorsunuz. Sıranız gelince de eğlencenin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Doğa Yürüyüşü: Kanyon içerisinde yürürken doğal güzellikler karşısında büyüleneceğinizden hiç şüpheniz olmasın. Yer yer dikleşen yollar sizi yorsa da karşılaşacağınız manzaralar yorulduğunuza değecek emin olabilirsiniz. Fotoğrafçılık: Buraya gelirken kesinlikle kameranız yanınızda olsun. Ya da umarım kamerası iyi olan bir telefona sahipsinizdir. Böylesi güzel manzaraları yeşilin farklı tonlarını, kanyonun dik yamaçlarını sadece kendi hafızanıza değil sevdiklerinizle de paylaşmak için kameranız ya da telefonunuzun hafızasına da kaydetmek isteyeceğinizden emin olabilirsiniz. Tırmanış: Profesyonel olarak yapılan kaya tırmanışına burada rastlamak sizi fazla şaşırtmayacaktır. Zaten kanyon, yamaç gibi bir güzelliği görmeye gidiyorsanız her zaman adrenalin tutkunu bir tırmanış sporu sever görmeye hazır olmalısınız.

Tohma Kanyonu Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Adres: Zaviye Mahallesi, Hulusi Efendi Cd. No:77, 44700 – Darende / Malatya Ulaşım: Malatya-Kayseri D300 karayolunu kullanarak Deren’de ilçesine geldikten sonra tabelaları kullanarak buraya ulaşmak oldukça kolaydır. Ayrıca Malatya’dan Darende ilçesine kalkan minibüsler ile ilçeye ulaşımı daha rahat sağlayabilirsiniz.

Malatya Tohma Kanyonu içeriği, 08 Ocak 2019 tarihinde Malatya.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha