Malatya Şehir Efsaneleri

MALATYA'NIN ŞEHİR EFSANELERİNİ, ESKİ MALATYA EFSANELERİ VE BİR ÇOK MALATYA EFSANESİNİ SİZLER İÇİN BU YAZIMIZDA TOPLADIK... Malatya iline ait efsaneler: Malatya Beydağ'ı Efsanesi Eski Malatya ...

Malatya Şehir Efsaneleri

MALATYA'NIN ŞEHİR EFSANELERİNİ, ESKİ MALATYA EFSANELERİ VE BİR ÇOK MALATYA EFSANESİNİ SİZLER İÇİN BU YAZIMIZDA TOPLADIK...

Malatya iline ait efsaneler:

  • Malatya Beydağ'ı Efsanesi
  • Eski Malatya Efsanesi
  • Derme Suyu Efsanesi
  • Gelin Kayası Efsanesi
  • Koca Vaiz Efsanesi
  • Hekimhan'ın Kuruluşuna Ve Adına Ait Efsane

Malatya Beydağ’ı Efsanesi

Torosların bir kolu olan Beydağ’ında uyuyan, taşa dönmüş bir ermişi anlatır. Ermiş yılda bir kez uyanıp şu soruyu sorarmış: -Malatya ovası altın sabanla sürülüyor mu? Olumsuz yanıt alınca tekrar uykuya dalarmış. Malatya ovası çok verimlidir. İyi sürülüp işlenirse bereket, bolluk artacak ve sabanlar bile altından yapılacaktır. O gün ermişin yeniden canlanacağına inanılmaktadır. Ermiş o günü beklemektedir.

Eski Malatya Efsanesi

Eski Malatya XIX.yy başlarında terkedilmiştir. Halk Aspuzu bağlarına yaz için göç etmektedir. Söylence bu göçle ilgilidir. Eski Malatyalılar her yıl Aspuzu’ya göç ederken ateşlerini bir kuyuya doldurup üstünü kapatmakta, dönünce de aynı kuyudan ateşlerini almaktadırlar. O yıl Aspuzu’dan dönen halk ateşlerinin söndüğünü görür. Bunu uğursuzluk sayar ve kenti terk ederler.

Derme Suyu Efsanesi

Suyun kaynağı Malatya yakınlarındaki Gündüz Bey Köyündedir. Hem içilir hem de bir kanalla bağları bahçeleri sular. Söylenceye göre; İsa, Havarileriyle bu yöreden geçerken yanındakiler su içmek isterler. İsa’nın asasını vurduğu yerden Derme suyu fışkırmıştır. Bu nedenle suyun adının Deyr-i Mesih’ten geldiğine inanılmaktadır.

Gelin Kayası Efsanesi

Orduzu’nun Bahçe başı köyündeki Arslan tepe, yöredeki ilk yerleşim alanıdır. Burada yaşayan yoksul bir kıza, komşu ülke kralının oğlu sevdalanmıştır. Kral karşı koysa da oğlunu bu sevdadan caydıramaz. Sonunda gençler kırk gün kırk gece süren bir düğünle evlenirler ve gelin alayı yola koyulur. Kız bir ara gelin alayını durdurur, evine iki atlı gönderip unuttuğu oklavayı istetir. Buna kızan anası gelinlik tacınla, askerinle, alayınla taş ol’’ diye beddua edince tüm alay taş olur.

Koca Vaiz Efsanesi

Koca Vaiz, Anadolu Selçukluları döneminde Malatya ve çevresinde uç beyidir. Yörede büyük bir din bilgini ve savaşçı olarak tanınır. Bizans üzerine sayısız akınlar yapmıştır. Bunlardan birinde bir kılıç vuruşuyla başı gövdesinden ayrılır. Vaiz Baba başını koltuğuna alarak Malatya’ya döner. Eski Malatya yakınlarında bir kadın, Koca Vaizi görür, korkuyla bağırır. İşte o zaman koca vaiz düşüp ölür. Öldüğü yere türbesi yapılır. Günümüzde de halkın en çok ziyaret ettiği yerdir.

Hekimhan’ın Kuruluşuna Ve Adına Ait Efsane

Bir sefer sırasında Köprülü Mehmet Paşa’nın yolu Hekimhan dolaylarına düşer. Doğanın güzelliğine hayran kalır, burada konaklanmasını buyurur. Askerler çevreyi dolaşmaya çıktıklarında günümüzdeki Hasan Ağa Çeşmesi’nin yanındaki dereye gelirler. Dere suyunun al al aktığını görürler, suyu izlediklerinde yaralı bir adam bulurlar ve Paşa’ya haber verirler. Paşa hekimiyle birlikte gelir, hekim hastanın durumunun umutsuz olduğunu söyleyince, Paşa sorar. Hiç mi canı kalmamıştır? Hekim: “Ancak onda bir canı var” der. Köprülü bu yanıt karşısında kızar ve şöyle haykırır. “Onda bir canı kalmış adamı ölüme mi bırakırsın? Ya bunu kurtarırsın ya da senin kanını da bununkine katarım.” Hekim hemen işe koyulur yaralıyı üç günde ayağa kaldırır. Yaralıya kim olduğu sorulduğunda: Kendisinin de hekim olduğunu, ilaç yapmak için bitki toplarken, eşkıyalarca vurulduğunu anlatır. Köprülü ağaçları kestirip açtırdığı yere adam için bir han, hamam ve cami yaptırır. Çevreden de birkaç aile getirip yerleştirir. Buraya önceleri Hekimin Hanı, daha sonra da Hekimhan denilmiştir.

Malatya Şehir Efsaneleri içeriği, 06 Şubat 2019 tarihinde Malatya.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha