Malatya'da Ne Yenilir?

Malatya'yı gezip bitirdikten sonra karnınız acıktı ne yiyeceksiniz? İşte bunun cevabı... Malatya Kayısı Malatya denilince akla ilk gelen şey Kayısı tabikide. Ayrıca sadece Malatya değil bütün Tü...

Malatya'da Ne Yenilir?

Malatya'yı gezip bitirdikten sonra karnınız acıktı ne yiyeceksiniz? İşte bunun cevabı...

Malatya Kayısı

Malatya denilince akla ilk gelen şey Kayısı tabikide. Ayrıca sadece Malatya değil bütün Türkiye kayısı üretimi ve tüketiminide Malatya'dan karşılamakta... Hal böyle olunca bu şehre kadar gelip de kayısıların tadına bakmadan ve hatta bir miktar da satın almadan dönmek olmaz. Çeşit çeşit kayısıları bulabileceğiniz yer ise Şire Pazarı’dır. Burada yer alan dükkanlardan birisine girebilir ve birbirinden leziz ürünlerden satın alabilirsiniz. Zaten büyük ihtimalle dükkan sahibi tatmanız için bir sürü ürün ikram edecektir size. Gün kurusu kayısı, kayısı pestili, kayısı döneri, kayısı çekirdeği gibi ürünlerden dilediğinizi alabilirsiniz. Kayısı denince akla gelen bir diğer şey ise genellikle evlerde yapılan kayısı tatlısıdır. Kayısı, şerbet ve cevizden oluşan bu tatlıya bir yerde denk gelirseniz tatmanızı tavsiye ederiz.

Kebap

Malatya’ya kadar gidilir de kebap yenmez mi? Kebabın birçok çeşidini bulabileceğiniz Öz Güngör Kebap ilk akla gelen yerlerden birisidir. Bakırcılar Çarşısı’nın içerisinde yer alan bu mekanda yediğiniz kebabın lezzetini büyük ihtimalle uzun süre unutamayacaksınız. Eğer mekan kapanmadan, kebaplar bitmeden yetişmek isterseniz ne kadar erken giderseniz o kadar iyi olur. Çünkü akşamüzeri giderseniz eliniz boş dönebilirsiniz.

Kaburga Dolması

Malatya ile özdeşleşen yemeklerin arasında kaburga dolması da yer almaktadır. En iyi kaburga dolmasını yiyebileceğiniz yer ise Hava Lojmanları civarlarında rahatlıkla bulabilirsiniz

Ev Yemekleri

Daha çok evlerde hazırlanan yemekler de denemeye değerdir. Eğer imkanınız varsa bu yemekleri tadabilirsiniz. Bunlardan ilki Yeşilyurt bölgesi ile özdeşleşen kirazlı yaprak sarmasıdır. Kiraz yapraklarının içerisine yarmadan yapılan köfteler sarılır, özel yöntemler ve malzemelerle pişirilir. Bunun dışında analı kızlı, bumbar, içli köfte, yaz aylarında balkonlarda kurutulan patlıcan ve biberlerle hazırlanan dolma ve bulgur kullanılarak yapılan birçok yemek de denemeye değerdir. Zaten Malatya mutfağı denince ilk akla gelen malzemelerden birisi de bulgurdur ve bu malzeme kullanılarak hazırlanan birçok yemek vardır.

Alabalık

Eğer biraz vaktiniz varsa Doğanşehir Sürgü’de balıkçılarla karşılaşıp alabalık yiyebilirsiniz.

Kahvaltı

Malatya'ya kadar geldin kahvaltı yapmadan gittin demezler mi insana? Eğer hava güzelse Gündüzbey Su Sesi’nde kahvaltı edebilirsiniz. Yeşillikler arasında güzel bir kahvaltı ve bol çay ile birkaç saat dinlenebilirsiniz.

Malatya'da Ne Yenilir? içeriği, 12 Şubat 2019 tarihinde Malatya.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha