Atatürk’ün Malatya’ya İlk Gelişinin Yıl Dönümü

Malatya Yazıhan İlçe Belediyesi
13 Şubat 2019
Malatya Akarsuları
13 Şubat 2019

Atatürk 12 Şubat 1931 Perşembe günü Taşucu-Silifke üzerinden Mersin’ e gelmiş ve gerekli incelemeleri yapıp, vatandaşlarının sıkıntılarını dinledikten sonra, daha önceden hazırlanıp Mersin’ e getirilen BEYAZ TREN ile saat 18:00 sularında Malatya ‘ ya hareket etmiştir.

Atatürk’ ün Malatya ‘ya yaptığı bu seyahat sırasında yanında bulunanlar;

  • Ordu Müfettişi Fahrettin ( ALTAY )
  • Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Tevfik (BIYIKLIOĞLU)
  • İçişleri Bakanı Şükrü Kaya
  • Recep Peker
  • A. Afet İnan
  • Vasıf ( ÇINAR )
  • Dr. Reşit Galip
  • Cumhurbaşkanlığı erkanından Hasan Rıza (SOYAK )
  • İsmail Hakkı ( TEKÇE )
  • Baş Yaver Rusuhi Bey

İle değişik bakanlıkların kalabalık müşavir, müfettiş ve teknisyen kadrosu vardı.

13 Şubat 1931 Cuma günü saat 17:30 civarında Malatya ‘ ya ulaşan Atatürk, Malatyalılarla beraber olmak dışında, bu şehri ilk defa demiryolu ile güneyden Anadolu demiryolları ağına bağlamanın sevincini de yaşamış oluyordu.

Mustafa Kemal Atatürk, trenden iner inmez Başvekil İsmet Paşa’ ya çekilmek üzere Vali Mehmet Tevfik Beye verdiği telgraf metninde, yapılan faaliyetlerin öneminden şöyle değinmiştir.

” Yeni yapılan yol ile Malatya ‘ ya vardığımız bu günde, sizi takip ettiğiniz pek isabetli imar faaliyetlerinden dolayı bir daha tebrik ederek ve takdirlerimi arz ederim…”

Atatürk, Tren garından İstasyon Virajı kavşağına kadar Malatyalılarla yürümüş, ardından yeni Açılan Atatürk Caddesini otomobille geçerek Türkocağı binasına gelmiştir. Mustafa Kemal Malatya’ da ki zamanın büyük bir kısmını bugün ” Atatürk Evi ” adını taşıyan Türkocağı binasında geçirmiştir.

Mustafa Kemal’ in burada yaptığı ve daha çok demiryollarını ilgilendiren konuşması ise şöyledir :

”Malatya ‘yı görmek Malatyalılarla daha çok görüşmek için bu kadar zaman kafi değildir. İleride daha uygun bir mevsimde belki Başvekil İsmet Paşa ile gelip görmek, sizlerle görüşmek fırsatını bulurum.”

Demesi üzerine Malatya Belediye Başkanı Mustafa Naim KARAKÖYLÜ Atatürk’ e hiç olmazsa birkaç gün kalmalarını arz edince Atatürk sözlerine şöyle devam etmiştir:

”Arkadaşlar önemli bir ilimizin merkezine bizi getiren demiryolu olmuştur. Bugüne kadar bu önemli ve çok feyizli Malatya’ ya gelmek isteyenler bu medeni vasıtanın bulunmamasından dolayı isteklerine kolaylıkla muvaffak olamamışlardır. Bu istekler bu memlekete çok feyiz getirecek ve memleketin tabii değerlerinden dünyayı faydalandıracak mahiyettedir. Yeni eser, bu genel isteği tatmin edecektir ümidindeyim. Türkiye Hükümetinin tespit ettiği projeler dahilinde belirli zamanlar içinde vatanın bütün bölgeleri çelik raylarla birbirine bağlanacaktır. Bütün vatan bir demir kitle haline gelecektir. Demiryolları memleketin tüfenkten toptan daha önemli bir koruma silahıdır. Demiryollarını kullanacak olan Türk milletinin refeh ve medeniyet yollarıdır…”

13 Şubat akşamı Malatya’da, Türkocağı binasında hazırlanan odada geçiren Atatürk 14 Şubat Cumartesi günü Belediyeyi ziyaret ederek, Belediye Başkanından şehrin ihtiyaçlarını öğrenip not ettirdikten sonra halk ile esnaf kuruluşlarının temsilcileriyle görüşmüştür. Bu sırada Kooperetifçilik üzerinde ısrarla duran ve halkı bu yönde teşvik ederek destek vaad eden Atatürk, Milli Eğitim Müdüründen de ” Millet Mektepleri ” ve eğitim hakkında gerekli bilgileri alıp bazı direktifler vermiştir. Daha sonra çarşıyı gezen Atatürk, geç vakitlerde Dörtyol’a gitmek üzere yine özel trenle Malatya ‘ dan ayrılmıştır.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir