Aşk Kalp Sağlığına İyi Geliyor!

Malatya’nın Bitki Örtüsü
12 Şubat 2019
Malatya’da Ne Yenilir?
12 Şubat 2019

 Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut, aşkın kalp üzerinde olumlu etki gösterdiğini belirterek, “Aşkın, uzun vadede kalp krizi riskini azalttığı, kalbin ömrünü uzattığı bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.” dedi. Karabulut, “14 Şubat Sevgililer Günü” kapsamında yaptığı yazılı açıklamada, aşkın kalp sağlığına olumlu etkilerine ilişkin değerlendirmede bulundu.

 AŞIK OLUNCA…

Tek başına yaşayan kişilerde depresyonun ve sağlıksız beslenmenin daha sık, sigara ve alkol tüketiminin fazla olduğu görülüyor. Bilimsel çalışmalar, tek başına yaşayan kadınların ortalama 2 yıl, erkeklerin de ortalama 6-7 yıl ömürlerinin kısaldığını gösteriyor. Aşık olunca beynin salgıladığı dopamin, endorfin ve seratonin gibi hormonlar kişiye mutluluk verirken, adeta birer antidepresan etkisi yaratıyor ve kalp damarları depresyonun zararlı etkilerinden korunuyor.”

Prof. Dr. Karabulut, sadece iki karşı cins arasında süregelen duygusal yakınlaşma değil, kişiye huzur verecek aile, hayvan ve doğa sevgisi ile tasavvufi aşkın da kalp sağlığına olumlu etki yaptığını dile getirdi. Aşk iksirinin en önemli ögesi olan oksitosin ile kan basıncında düzelme izlenirken, vücudun bağışıklık sisteminin daha da güçlendiğini ve damarlardaki iltihabi durumun azaldığını vurgulayan Karabulut, aşk acısının da kalp üzerinde olumsuz etki oluşturduğunu ve kırık kalp hastalığına yol açtığını kaydetti.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir